O nas

Grupa wsparcia „Jesteśmy” będzie obchodziła niedługo pięciolecie istnienia. To właśnie uczestnicy grupy postanowili teraz powołać do życia Stowarzyszenie. Pierwsze spotkanie przy Długiej odbyło się 29 maja 2014 roku. Przyszły na nie 3 osoby, a jedną z nich była młoda dziewczyna, którą poznałam przez Internet. Rozmawiałyśmy wcześniej telefonicznie, jednak pewnego dnia stwierdziłyśmy, że dobrze byłoby się zobaczyć.

Tak powstał pomysł stworzenia grupy wsparcia, na której każdy może opowiedzieć o swoich problemach, bolączkach, smutkach i radościach codziennego życia.

Co robimy na grupie?

Siedzimy przy jednym stole, pijemy herbatę, kawę, zajadamy się ciastkami.

Tematami rozmów jest to, co nas dotyczy: problemy rodzinne, depresja, samotność, smutek, zranienia, strach, brak pracy, żałoba i inne wydarzenia z życia, którymi chcemy się podzielić. Jeśli je przezwyciężamy i dzieje się u nas coś dobrego, co nas cieszy, to również o tym mówimy.

Przyjście nie zawsze oznacza oczekiwanie pomocy, możemy również ją ofiarować, np. przez wysłuchanie, empatię, bycie razem.

Jeśli ktoś nie chce mówić o sobie, opowiadać, może tylko słuchać. Przynajmniej na początku. Nikt nie będzie posądzony o gburowatość, nieumiejętność wysłowienia się. Każdy ma prawo być sobą, każdy jest tu akceptowany taki, jaki jest.

Nie prowadzimy terapii, choć samo wysłuchanie drugiego człowieka, zwierzenie się, działa terapeutycznie.

Spotkania są bezpłatne, nieformalne i anonimowe.

Przychodzą osoby w różnym wieku – jest dużo ludzi młodych, ale są i starsze. Jesteśmy jak wielopokoleniowa rodzina. Zazwyczaj spotykamy się w gronie kilku, kilkunastu osób.

Zapraszamy!